Endoprotéza kolena
Pro koho je určena?
Pro pacienty s těžkým stupněm artrózy, kdy již nestačí konzervativní terapie (analgetika, obstřiky, rehabilitace). Rozhodující jsou především subjektivní potíže a klinický a rentgenologický nález.
Před operací:
Totální endoprotéza kolena je plánovaný výkon. Pacient si před operací zajistí předoperační vyšetření (RTG plic, EKG, laboratorní vyšetření krve, výtěr z krku, z nosu a vyšetření moče). I malé nachlazení je kontraindikací k operaci. Během operace může docházet ke krevním ztrátám a proto doporučujeme pacientům naplánovat si předem autotransfůze. K odběru vlastní krve jsou pacienti zváni na odd. hematologie 14 dní před plánovaným výkonem.
Operační výkon:
Totální endoprotéza kolene spočívá v náhradě opotřebených kloubních ploch kovovými implantáty. Při operaci se odstraní i osteofyty, zánětlivě změněná výstelka kloubu, menisky a přední zkřížený vaz. Po opracování kloubních ploch stehenní kosti a kosti holenní se implantují komponenty. Během implantace endoprotézy kolena se koriguje osa končetiny, stabilizují postranní vazy a zajišťuje volný a dostatečný rozsahu pohybů.
Po operaci
Po operaci jsou pacienti dočasně umístěni na jednotku intenzivní péče. Druhý den se začíná s nacvikem stoje nebo chůze s rehabilitačním pracovníkem. Obvyklá délka hospitalizace se pohybuje mezi 6–10 dny.
Rehabilitace
Rehabilitace slouží k co nejrychlejšímu návratu ke každodenním aktivitám a prevenci pooperačních komplikací. Rehabilitaci zahajujeme již první den po operaci cvičením na lůžku – pohybem v hleznech, kolenou a kyčlích, stejně jako kontrakcí svalstva dolních končetin je svalovou pumpou zlepšen odtok žilní krve z končetin a tím se snižuje riziko vzniku trombózy. Zároveň se posiluje svalstvo končetin. Již první či druhý den dochází k postavení pacienta u lůžka a nácviku chůze. Důležitou roli hraje i předoperační rehabilitace – rozcvičování zkrácených svalových skupin i zvýšení svalové síly. Důraz klademe i na redukci tělesné hmotnosti. Výrazná obezita je relativní kontraindikací k operaci, zvyšuje všechna možná rizika, především riziko trombembolie, a zkracuje přežití endoprotéz.
Dále by Vás mohlo zajímat:
-
Endoprotéza kolena
Pro koho je určena? Pro pacienty s těžkým stupněm artrózy, kdy již nestačí konzervativní terapie (analgetika, obstřiky, rehabilitace). Rozhodující jsou především subjektivní potíže a klinický a… -
Zranění typická pro volejbal
Ačkoliv je volejbal bezkontaktní sport, dochází při něm často ke specifickým zraněním. Nejčastěji postiženími hráči jsou blokaři a smečaři. Ke kontaktu dochází většinou na síti, kde při doskoku může… -
Poranění menisků a kloubní chrupavky
Osteochondrální zlomeniny adolescenti – osteochondr. fr. dospělí – chondr. fr. – odlomení v tide mark – mezi kalc. a nekalc. vrstvou kond. femuru a/nebo patela exogenní mech. – přímý náraz endogenní… -
Bursitida - příznaky a léčba
Původ obtíží Pokud dochází k častému namáhání nebo přemáhání kloubů, může dojít k rozvinutí bolestivého zánětu tíhového váčku (bursy či burzy) nazývaného bursitida (burzitida). K bursitidě dojde,… -
Operační vložka - artroskopie kolena
V poloze na zádech v bezkrví po přípravě operačního pole pronikáme anterolaterálním přístupem do kolenního kloubu, revize celého kloubu, anteromediální přístup pracovní. Provedeno instrumentální…